Aktualności

Biłgoraj: Jak uchronić się przed cyberprzemocą – spotkanie z licealistami

Data publikacji 06.06.2018

Wczoraj policjanci biłgorajskiej komendy spotkali się uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Tematem spotkania była cyberprzemoc i zagrożenia jakie niesie z sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie świat bez Internetu. Można zaobserwować, że czas jaki spędzamy przed ekranem komputera czy smartfona jest coraz dłuższy. Wczoraj policjanci biłgorajskiej komendy spotkali się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju.

Policjanci przestrzegali przed zamieszczaniem swoich danych i osobistych informacji w sieci. Aby nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępcy należy przestrzegać kilku prostych zasad. Pamiętajmy! Bądźmy ostrożni publikując swoje zdjęcia i informacje dotyczące aktualnego miejsca pobytu. Chrońmy dane dotyczące wyposażenia naszego domu, statusu finansowego czy rozkładu dnia – to idealne źródło wiedzy dla przestępców szukających ofiary. Starajmy się nie logować na naszą pocztę czy konto bankowe w miejscach publicznych, istnieją bowiem przestępcy którzy potrafią przechwycić nasze dane. Chrońmy swoje hasła i piny, nigdy nie udostępniajmy ich osobom nie upoważnionym. Pamiętajmy, że w dobie powszechnej cyfryzacji z sieci korzystają również przestępcy. Uświadamiajmy nasze dzieci i młodzież, aby nie zawierały przez internet znajomości ponieważ ludzie w internecie nie zawsze są tymi za których się podają. Jeśli padniemy ofiarą szantażu i wymuszenia przez internet natychmiast przerwijmy kontakt, nie przekazujmy żadnych informacji ani pieniędzy, zachowajmy wiadomości i zrzuty z ekranu to pomoże policji w ustaleniu sprawcy. Jeśli wiemy, że ktoś z naszego otoczenia jest dręczony przez internet nie bądźmy obojętni. Zgłośmy sprawę.

Na koniec spotkania z okazji zbliżających się wakacji policjanci poruszyli temat bezpieczeństwa na drodze i podczas wypoczynku.

J.K.