Biłgoraj: Sezon rowerowy w pełni – uważajmy na swoje jednoślady - Aktualności - KPP Biłgoraj

Aktualności

Biłgoraj: Sezon rowerowy w pełni – uważajmy na swoje jednoślady

Data publikacji 05.06.2018

Rozpoczął się sezon rowerowy. Powinniśmy być szczególnie ostrożni o swoje jednoślady. Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela jednośladu i obserwować go. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi, a bardzo łatwo możemy stracić nasz pojazd.

Sezon rowerowy w pełni, piękna pogoda skłania do korzystania z jednośladów. Niestety policjanci obserwują również wzrost zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. Pamiętajmy, że nie przymocowanie pozostawianego roweru, pozostawianie go „na chwilę” przed sklepem kusi potencjalnego złodzieja. Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic i garaży w których przechowywane są nasze pojazdy.

Apelujemy do właścicieli jednośladów o rozwagę i ostrożność oraz właściwe zabezpieczenie pozostawianego mienia, mając na uwadze zarówno tereny prywatnych posesji, jak również miejsc takich jak: ulice, bramy wjazdowe do posesji, tereny szkół oraz inne podobne miejsca. Policjanci przypominają, że aby przeciwdziałać kradzieży rowerów możemy oznakować swój jednoślad. W Komendzie Powiatowej Policji w Biłgoraju w każdy wtorek w godzinach 11:00 – 14:30 można zgłosić się z rowerem i oznakować swój pojazd.

Pamiętajmy aby zminimalizować ryzyko kradzieży roweru należy przestrzegać kilku zasad:

  • Nie pozostawiajmy swojego jednośladu bez opieki w miejscach o dużym nasileniu ruchu takich jak okolice sklepów, bazary, dworce. Zostawiając rower, hulajnogę, skuter np: przed sklepem, blokiem zawsze zamykajmy swój jednoślad na tzw. „blokadę” i miejmy go zawsze na widoku. Czasami nawet najprostsze zabezpieczenie potrafi złodziejowi utrudnić kradzież.
  • Zanotujmy markę i typ roweru. Pamiętajmy, aby sprzedawca wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru który kupujemy. Możemy oznaczyć go swymi inicjałami lub znakiem czy symbolem co ułatwi rozpoznanie jednośladu.
  • Zwróćmy także uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu nieznajomych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo lub czego szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd tych osób. Nasze spostrzeżenia mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych złodziei. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienia nas samych lub sąsiadów, zadane pytania mogą spłoszyć potencjalnego złodzieja.

Policjanci ostrzegają również przed tym, aby nie dawać się przejechać swoim rowerem osobom obcym. Nie kupować okazjonalnie roweru od nieznajomej osoby ponieważ taki rower może być kradziony. Jeśli już jednak dojedzie do kradzieży należy zgłosić ją Policji. Jeśli skradziony rower zostanie znaleziony jest szansa, że do wróci do właściciela. Ważne jest to, aby znać jego markę, typ i numer fabryczny. Możemy też sfotografować rower. To także może pomóc Policji go zidentyfikować.

J.K.