Oszukany podczas zakupów internetowych - Aktualności - KPP Biłgoraj

Aktualności

Oszukany podczas zakupów internetowych

Data publikacji 23.12.2020

Czas przedświąteczny to okres, w którym policjanci odnotowują więcej zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych. Przez pośpiech tracimy czujność. Wczoraj biłgorajscy policjanci odnotowali kolejne oszustwo. Młody mężczyzna chciał kupić kartę graficzną za 3999 złotych, stracił 100 złotych. Apelujemy o rozwagę oraz przypominamy, że oszuści stosują najróżniejsze metody, aby szybko wzbogacić się naszym kosztem.

Wczoraj do dyżurnego biłgorajskiej komendy zgłosił się 21-letni mieszkaniec Biłgoraja, który poinformował o oszustwie. Mężczyzna na jednej ze stron internetowych znalazł ogłoszenie dotyczące oferty sprzedaży karty graficznej za kwotę 3999 złotych. Za pośrednictwem znanego komunikatora nawiązał kontakt ze sprzedającym, który zgodził się na przesyłkę za pobraniem. Poprosił jednak, aby kupujący na podany numer konta przelał zaliczkę w kwocie 100 złotych na poczet zakupów i  ubezpieczenia paczki. 21-latek przesłał umówioną kwotę. Niestety kontakt ze sprzedającym się urwał, a ogłoszenie zniknęło z Internetu. Mężczyzna stracił 100 złotych. Teraz policjanci poszukują oszusta.

Apelujemy o rozwagę przy realizowaniu transakcji za pośrednictwem stron internetowych. Państwa uwagę powinna zwrócić sytuacja, w której kupujący naciska na szybką, niezwłoczną przesyłkę, zapewnia, że zapłaci w ciągu najbliższych dni bądź wypłaci środki i wyśle potwierdzenie zapłaty. Przed realizowaniem transakcji przeczytaj regulamin sprzedaży czy zakupu, aby być świadomym swoich praw i obowiązków.

Przypominamy o kilku zasadach, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

  • robiąc zakupy w sieci korzystać należy jedynie ze sprawdzonych sklepów;
  • należy sprawdzić, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz, czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości można zadzwonić;
  • przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić opinie o sprzedawcy i sklepie;
  • należy także unikać zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie - może to sugerować oszustwo.

Jeśli mimo zachowania ostrożności dojdzie do oszustwa należy zgłosić ten fakt na Policję.

sierżant sztabowy Joanna Pilarska